System Versum umożliwia przeprowadzanie inwentaryzacji. Możesz przeprowadzać inwentaryzację pełną lub dotyczącą wybranej kategorii produktów.
Poszczególne inwentaryzacje zostają zapisane w systemie, umożliwiając Ci wgląd w historię inwentaryzacji.
Ponadto inwentaryzacja pozwoli Ci zaktualizować stany magazynowe - jeśli okaże się, że stan księgowy (widoczny w systemie) różni się od stanu rzeczywistego, wystarczy że zaznaczysz produkty, których ilość chcesz skorygować i klikniesz przycisk "wprowadź korektę i zakończ".
Aby przeprowadzić inwentaryzację:
- Przejdź do działu magazyn
- Wybierz opcję Inwentaryzacja w prawym górnym rogu ekranu
- Kliknij przycisk nowa inwentaryzacja
- Z rozwijalnego menu rodzaj produktów wybierz czy inwentaryzacja ma zostać przeprowadzona dla towarów, materiałów, czy dla produktów uniwersalnych (takich, które są dodane do magazynu jako towary i materiały jednocześnie), lub też dla wszystkich produktów znajdujących się w magazynie.
- Z rozwijanego menu zakres wybierz typ inwentaryzacji
inwentaryzacja pełna - wszystkie kategorie produktów
wybrane kategorie produktów - jeśli wybierzesz ten zakres, pojawi się pole nazwy kategorii produktów. Wpisz odpowiednią nazwę lub kliknij to pole i wybierz ją z listy: - Wprowadź nazwę inwentaryzacji (możesz pozostawić domyślną nazwę)
- Z menu rozwijalnego sporządził wybierz osobę, która przeprowadza inwentaryzację
- Jeśli istnieje taka potrzeba, wprowadź opis inwentaryzacji
- Kliknij przycisk rozpocznij wprowadzanie
- Sprawdź stan produktów i wprowadź odpowiednią wartość w kolumnie ilość rzeczywista. Pozycje, dla których ilość rzeczywista odbiega od ilości księgowej podświetlone zostaną na różowo, a system obliczy różnicę między stanem księgowym a stanem rzeczywistym oraz poda jej wartość netto:
- Po wprowadzeniu wszystkich wartości kliknij przycisk podsumuj inwentaryzację (jeśli w kolumnie ilość rzeczywista znajdą się jakieś puste komórki przycisk będzie nieaktywny)
- Jeśli podczas sprawdzania stanu produktów okazało się, że ilość rzeczywista niektórych z nich nie zgadza się z ilością księgową i chcesz to skorygować, kliknij przycisk wprowadź korektę i zakończ.
Wskazówka: Domyślnie zaznaczone zostaną wszystkie produkty. Jeśli nie chcesz korygować stanu niektórych z nich, odznacz je klikając pole wyboru:
Jeśli nie chcesz wprowadzać korekty żadnych produktów kliknij przycisk zakończ bez wprowadzania korekty, a następnie potwierdzam w okienku, które się pojawi. Oznaczać to będzie, że stany magazynowe nie zmienią się po zakończeniu inwentaryzacji.
Uwaga: zakończonej inwentaryzacji nie będzie można edytować.
Po zakończeniu inwentaryzacji wyświetlone zostanie podsumowanie zawierające tabelę produktów wraz ze szczegółowymi danymi oraz następujące informacje na temat stanów magazynowych:
- liczba produktów ze stanem zgodnym
- liczba produktów z niedoborem w magazynie (wraz z wartością różnicy netto i brutto)
- liczba produktów z nadwyżką w magazynie (wraz z wartością różnicy netto i brutto)
- liczba produktów ze skorygowanym stanem
- łączna wartość produktów przed inwentaryzacją netto
- łączna wartość produktów przed inwentaryzacją brutto
- łączna wartość produktów po inwentaryzacji netto
- łączna wartość produktów po inwentaryzacji brutto
Jeśli chcesz zapisać inwentaryzację do pliku, kliknij przycisk pobierz w formie pliku excel, znajdujący się w prawym górnym rogu.