Uruchomienie Fiskalizacji wymaga wykonania kilku czynności. Kolejno są to:

 1. Aktywacja dodatku w Versum
 2. Podłączenie drukarki fiskalnej
 3. Zainstalowanie programu Versum Fiskalizacja na komputerze, do którego podłączona jest drukarka

  Uwaga: Fiskalizacja współpracuje z systemem operacyjnym Windows (korzystanie z dodatku na komputerze z systemem Mac OS lub innymi systemami operacyjnymi nie jest możliwe).


Po podłączeniu drukarki fiskalnej i zainstalowaniu programu, dodatek Versum Fiskalizacja będzie automatycznie uruchamiał się przy starcie systemu, a następnie działał w tle, nie wymagając obsługi. Dodatek Fiskalizacja będzie można obsługiwać bezpośrednio z systemu Versum.


Uwaga: Dodatek Fiskalizacja wymaga podłączenia do komputera drukarki fiskalnej. Kasa fiskalna nie umożliwia wydruku paragonów przy użyciu komputera.


Aktywacja dodatku Fiskalizacja


Pierwszym krokiem uruchomienia Fiskalizacji jest aktywacja tego dodatku w systemie.

Aby to zrobić:

 1. Zaloguj się do systemu jako administrator
 2. Przejdź do działu dodatki, klikając przycisk w lewym dolnym rogu ekranu: 3. Odszukaj dodatek Fiskalizacja a następnie kliknij odnośnik czytaj więcej aby zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat dodatku

  Uwaga: informacje te znajdują się również w artykule Dlaczego warto włączyć dodatek Fiskalizacja. Jeśli znasz już ten artykuł, przejdź do następnego kroku


 4. Po zapoznaniu się z przedstawionymi informacjami kliknij przycisk wypróbuj za darmo:


 5. Po kliknięciu na powyższy przycisk dodatek zostanie aktywowany w systemie. Po aktywacji dodatku otrzymujesz 30 dni darmowego okresu testowego. Jeśli dodatek spełni Twoje oczekiwania, po upływie tego okresu przedłużasz licencję. W przeciwnym razie licencja wygasa.


Instalacja programu Versum Fiskalizacja


Po aktywacji dodatku Versum automatycznie przekieruje Cię do działu ustawienia > Fiskalizacja, gdzie można będzie pobrać program, przy pomocy którego Versum komunikować się będzie z drukarką fiskalną. Program ten zainstalować należy na twardym dysku komputera, do którego podłączona jest drukarka fiskalna.

Przed instalacją podłącz drukarkę fiskalną do komputera.

Uwaga: Przed instalacją programu upewnij się, że drukarka została odpowiednio skonfigurowana. Szczegóły znajdziesz w artykule Konfiguracja drukarki fiskalnej


Aby zainstalować program Versum Fiskalizacja:

Uwaga: Bezpośrednio po aktywacji Versum przekieruje Cię do ustawień dodatku Fiskalizacja (Ustawienia > Fiskalizacja > Podsumowanie). W takim przypadku przejdź do kroku 5. 


 1. Upewnij się, że drukarka została odpowiednio skonfigurowana. Szczegóły znajdziesz w artykule Konfiguracja drukarki fiskalnej
 2. Podłącz drukarkę fiskalną do komputera
 3. Przejdź do działu ustawienia
 4. Na liście dodatków, kliknij Fiskalizacja:


 5. Kliknij przycisk pobierz program:


 6. Pobrany plik pojawi się u dołu okna przeglądarki. Kliknij na niego dwukrotnie, aby rozpocząć instalację:


  Uwaga: Program Fiskalizacja Versum jest w pełni bezpieczny dla Twojego komputera. Nie jest jednak rozpoznawany przez system operacyjny Windows 8 i jeśli korzystasz z komputera z tym systemem, przy próbie instalacji może pojawić się komunikat "System Windows chronił ten komputer". W takim przypadku kliknij opcję Więcej informacji, a następnie przycisk Uruchom mimo to:


  Uwaga: Jeśli pobrany plik nie pojawi się bezpośrednio w przeglądarce, będzie dostępny w folderze do którego standardowo pobierane są pliki (np. w systemie Windows 7, domyślnie będzie to folder Pobrane). W takim przypadku poszukaj pliku versum fiskalizacja_[nr wersji].exe i kliknij na niego dwukrotnie.
 7. Pojawi się komunikat "Czy chcesz zezwolić następującemu programowi na wprowadzenie zmian...":


 8. Kliknij Tak
 9. Pojawi się okno z umową licencyjną. Zapoznaj się z treścią, a następnie wybierz Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej:


 10. Pojawi się okno z docelową lokalizacją. Kliknij przycisk Dalej:


 11. W kolejnym kroku potwierdź folder w Menu Start, w którym dodane zostaną skróty Fiskalizacji. Kliknij przycisk Dalej:


 12. Zdecyduj czy na pulpicie oraz na pasku szybkiego uruchamiania ma zostać utworzony skrót do aplikacji. Domyślnie obie opcje są zaznaczone. Kliknij przycisk Dalej:


 13. Kliknij przycisk Instaluj:


 14. Po zainstalowaniu aplikacji pojawi się okno z potwierdzeniem. Kliknij przycisk Zakończ. Jeśli opcja Uruchom program Versum Fiskalizacja jest zaznaczona po zakończeniu instalacji aplikacja uruchomi się automatycznie.

  Uwaga: Jeśli z jakiegoś powodu program nie uruchomi się automatycznie, możesz to zrobić ręcznie. Szczegółową instrukcję znajdziesz w artykule Ręczne uruchomienie programu Versum Fiskalizacja


Dodatek Fiskalizacja został uruchomiony. Po uruchomieniu programu należy skonfigurować połączenie z drukarką. Wystarczy zrobić to raz, a od tej pory program będzie łączył się z urządzeniem automatycznie.


Aby to zrobić:

 1. Uruchom program Versum Fiskalizacja 
 2. Upewnij się, że drukarka jest podpięta od urządzenia, którego używasz
 3. Kliknij Start i przejdź do sekcji Ustawienia:
 4. Kliknij Urządzenia:
 5. Kliknij Dodaj, aby dodać drukarkę:
 6. W polu Protokół wybierz jeden z protokołów, który obsługuje drukarka - Posnet lub Thermal
 7. Wybierz port komunikacyjny, do którego wpięta jest drukarka. Jeśli nie wyświetlą się żadne dostępne porty, kliknij przycisk Wykryj porty:
  Wskazówka: Wykrywanie portów może potrwać dłuższą chwilę. Poczekaj aż proces się zakończy
 8. W polu Kodowanie znaków wybierz UTF-8
 9. Jeśli chcesz, aby na paragonach możliwe było drukowanie numeru NIP nabywcy, zaznacz pole wyboru Drukuj NIP nabywcy:
 10. Kliknij Zapisz
 11. Drukarka zostanie wyświetlona na liście dodanych urządzeń:
 12. Kliknij Zapisz.

Uwaga: Opcja wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie jest niedostępna dla urządzeń firmy Emar.


Aby dowiedzieć się jak drukować paragony przy pomocy programu, zapoznaj się z artykułami Drukowanie paragonów z użyciem dodatku Fiskalizacja oraz Podgląd i ponowne drukowanie wydrukowanych paragonów.