Program Versum Fiskalizacja umożliwia połączenie z drukarką fiskalną i drukowanie paragonów przy pomocy dodatku Fiskalizacja.

Uwaga: Fiskalizacja Versum współpracuje z systemem operacyjnym Windows (korzystanie z dodatku na komputerze z systemem Mac OS lub innymi systemami operacyjnymi nie jest możliwe)


Aby zapewnić prawidłowe działanie tego dodatku, upewnij się, że korzystasz z aktualnej wersji programu. Możesz to sprawdzić w dziale ustawienia > Fiskalizacja.


Jeśli program wymaga aktualizacji, zobaczysz komunikat "Używasz nieaktualnej wersji programu do obsługi drukarki. Aby pobrać najnowszą wersję kliknij tutaj":W celu zainstalowania najnowszej wersji konieczne będzie wyłączenie aktualnie używanej wersji, a następnie pobranie i zainstalowanie najnowszej aplikacji.


Aby wyłączyć program Fiskalizacja Versum:


 1. Kliknij menu Pokaż ukryte ikony w obszarze powiadomień na pasku zadań Windowsa (obok godziny i daty, zazwyczaj w prawym dolnym rogu):


 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Fiskalizacji, a następnie wybierz opcję koniec pracy:


Aby zainstalować najnowszą wersję aplikacji:


 1. Przejdź do Versum i kliknij opcję "kliknij tutaj" w komunikacie o nieaktualnej wersji:

  Uwaga: Jeśli w międzyczasie odświeżysz okno w Versum, lub wylogujesz się i zalogujesz ponownie, komunikat zmieni się na poniższy:


  W takim przypadku kliknij przycisk pobierz program.


 2. Pobrany plik pojawi się u dołu okna przeglądarki. Kliknij na niego, aby rozpocząć instalację:  Jeśli pobrany plik nie pojawi się bezpośrednio w przeglądarce, będzie dostępny w folderze do którego standardowo pobierane są pliki (np. w systemie Windows 7, domyślnie będzie to folder Pobrane). W takim przypadku poszukaj pliku versum fiskalizacja_[nr wersji].exe i kliknij na niego dwukrotnie.

 3. Kliknij Uruchom

  Uwaga: Program Fiskalizacja Versum jest w pełni bezpieczny dla Twojego komputera. Nie jest jednak rozpoznawany przez system operacyjny Windows 8 i jeśli korzystasz z komputera z tym systemem, przy próbie instalacji może pojawić się komunikat "System Windows chronił ten komputer". W takim przypadku kliknij opcję Więcej informacji, a następnie przycisk Uruchom mimo to:
 4. Pojawi się komunikat "Czy chcesz zezwolić następującemu programowi na wprowadzenie zmian..." - kliknij Tak

 5. Upewnij się, że nie masz uruchomionych żadnych aplikacji, a następnie kliknij przycisk Dalej

 6. Pojawi się okno z docelową lokalizacją. Kliknij przycisk Dalej

 7. W kolejnym kroku potwierdź folder w Menu Start, w którym dodane zostaną skróty Fiskalizacji. Kliknij przycisk Dalej

 8. Zdecyduj czy na pulpicie ma zostać utworzony skrót do aplikacji. Domyślnie opcja Utwórz ikonę na pulpicie jest odznaczona.

 9. Kliknij przycisk Dalej

 10. Kliknij przycisk Instaluj

 11. Po zainstalowaniu aplikacji pojawi się okno z potwierdzeniem. Kliknij przycisk Zakończ. Jeśli opcja Uruchom program Versum Fiskalizacja jest zaznaczona po zakończeniu instalacji aplikacja uruchomi się automatycznie.

  Uwaga: Jeśli program nie uruchomi się automatycznie, możesz to zrobić ręcznie. Szczegółową instrukcję znajdziesz w artykule Ręczne uruchomienie programu Versum Fiskalizacja